COCOMAN - ROZHOVOR!
Mr. Cocoman a jeho Zázraky
HIT HIT
https://www.hithit.com/cs/project/457/cocoman-nova-deska-zazraky
Mr. Cocoman je nepřehlédnutelná postava české reggae scény, ať už jako zpěvák-sólista, nebo s podporou kapely Solid Vibes. Píše také vlastní hudbu a texty, zabývá se hudební produkcí v Coco Jammin a stojí za projekty, jako byla Sklizeň 2011 (Anděl 2011) a Sklizeň 2012. Přesto své první autorské album vydává až teď – a možná bude trochu jiné, než by někdo čekal… Mr. Cocoman ho částečně představil v Crossu na březnových Hulidech, křest bude 14. 5. v Lucerna Music Baru. Prostřednictvím HitHitu se na něm můžete podílet.
Proč je album financované HitHitem? Trochu mě to překvapilo, myslel jsem si, že tvoje deska bude určitě zajímavá pro nějakou vydavatelskou firmu…?
Úplně si nemyslím, že by to bylo pro nějaké vydavatelství zajímavé, pořád naštěstí neděláme nic tak masového, aby se na tom mohlo vydělat. Navíc teď je taková situace, že firmy ti nemají co nabídnout, zajistí leda tak distribuci, možná něco málo propagace, ale už tě nikam dál neposunou. Zjišťovali jsme, jak by to vypadalo u nezávislých labelů, pár jsme jich obešli, ale ani s nimi jsme nenašli společnou řeč. Pak jsme objevili HitHit, kde taková akce dává daleko větší smysl. Máme svobodu ohledně vlastní prezentace, nikdo nám nemluví do tvorby a zvuku a zodpovídáme se posluchačům, ne manažerovi nějaké firmy, která musí generovat zisk.
Koukal jsem na HitHitu, že to probíhá na způsob facebookového eventu… do konce zbývá pár dní, a ještě pořád tam nějaké peníze chybí. Jak to prožíváš?
Jsou to nervy, ale já jsem optimista. Doteď to běželo dobře, podporovatelů je už přes sto, a když ti sto lidí dá důvěru, tak snad se najde ještě těch deset nebo patnáct navíc, aby to klaplo. Snažíme se oslovit ještě poslední odvážlivce, kteří nám pomůžou to dotáhnout do konce. Zbývá opravdu málo.
Pomohla ti s albem tvá producentská zkušenost?
Já nejsem producent typu „executive producer“, který do projektu u hudby, divadla nebo filmu dává peníze – jsem „music producer“ nebo „recording producer“. A Zázraky jsou pro mě výkladní skříň toho, co jako hudební producent momentálně dokážu. Což znamená zvládnout přípravy, aranže, natáčení, mix, řešit mastering… určitě se jedná o vrchol mé dosavadní hudební produkce pro živé kapely.
Zázraky jsou ale taky tvoje autorská deska. Teď jedna otázka, která se určitě opakuje: kam zapadají žánrově? Tvoje věci jsou v pomyslné škatulce reggae a dancehall – jak do ní Zázraky pasujou?
Nechtěl jsem udělat reggae desku, i když reggae mám hrozně rád a roky se mu věnuji. O nějakou typickou reggae nahrávku mi ale nešlo - je to řekněme hudba inspirovaná reggae s prvky folku, možná až v popovém kabátě... O popových polohách Zázraků jsem už slyšel od tolika lidí, že na tom asi něco bude. A pokud se to týká formy a ne obsahu, je to v pořádku. Já jsem sice měl dlouhá léta dready a pohyboval jsem se docela striktně v reggae komunitě, ale i když většina lidí zná hlavně věci jako „Tak už to bal“ nebo „Jedna Láska“, já nejsem rastafarián, nejsem z ghetta, nejsem z Jamajky. A nemůžu to dělat stejně jako ti, kteří takoví jsou, už proto, že k nim cítím velký respekt. Tahle deska je i můj vzkaz všem, kdo to ode mě stále očekávají. Proto na cédéčku nenajdeš panafrické barvy, ganjové listy, moře, palmy, dready… To jsou všechno klišé, která odvádějí pozornost od toho, co se muzikanti snaží doopravdy předat.
Nejspíš je dost napínavé čekat, jak album zarezonuje, ne?
Rezonuje už teď, reakce se hodně různí a jsem za to rád. Potěšilo by mě, kdyby ode mě lidi neočekávali něco, co nejsem; ke spokojenosti všech. Ale samozřejmě - zadělal jsem si na to sám, v minulosti, takže popel můžu sypat jenom na svou ostříhanou hlavu. Je to ale přirozeně nějaká další fáze a ani u ní se nezastavím, musíme se vyvíjet a hledat dál. Nevylučuji, že za pár let mě cesta zavede zase zpátky.
Ty folkové prvky, které jsi zmínil, se týkají textů?
Textů i hudby. Ale jsou to zase jenom prvky, žádný echtovní folk. Pro mě je folk písnička, která stojí na textu a můžeš si ji zahrát jenom s kytarou, aniž by o něco zásadního přišla. Však taky sem tam jezdím i akustické koncerty, jako osamělý písničkář. Je to tvrdá škola, kde si můžu vyzkoušet, co opravdu umím. Člověk je tam sám za sebe a neschovává se za hlasitou kapelu super muzikantů. Potrénuješ si pokoru.
Tví muzikanti ze Solid Vibes jsou spjatí s jazzem, je to tak?
To je trochu zjednodušující – část kapely Solid Vibes, konkrétně bubeník Martin Kopřiva, baskytarista Marek Eichler a kytarista Petr Eichler, vystudovali Ježkovu Konzervatoř, která je zaměřená na jazz a populární hudbu. Muzikou ovšem naplno žijí napříč škatulkami. Nehrají jen jazz, ten samozřejmě taky, ale i blues, fusion, country, world music, prostě jakákoliv dobrá hudba. Každý z nich má víc projektů. Bráchové Eichlerovi například loni vydali skvělou desku s jejich tátou – Fusion Eichler Trio – Wanderer a míchají tam leccos, co mají rádi.
U ukázek mě zaujal hodně specifický, dotažený zvuk… o co ti šlo?
Chtěl jsem nějak shrnout, kam jsem se od poslední desky Stay Strong (2009) dostal. Hudebně, textově, je to pro mě i test zvukařských a aranžérských schopností, protože jsem si poprvé míchal celou vlastní desku sám, ve svém nedávno založeném Studiu Drozdov. To mimo jiné znamenalo, že jsem nebyl vázán nějakou hodinovou sazbou a každé věci jsem mohl dát všechno, co jsem chtěl. Proto na desce najdeš i starší věci, které jsem pověsil na youtube i několik let zpátky, nebo vyšly na Sklizni 2012. Pro mě představvují zpětně taková preview, demáče, nástřely. Teprve na Zázracích byly ty písničky dotažené do konce. V tom je to hodně vysněná deska.
Tvoje studio Drozdov funguje i komerčně?
Ano, pomalu se to rozjíždí. Zatím pracuji hlavně pro lidi, se kterými už máme něco za sebou. MessenJah, Colectiv, Švihadlo, Damalistik, Deadly Hunter… – prostě ti, kdo vědí, co ode mě očekávat. Spousta věcí vzniká pořád jako spolupráce – bez peněz, ale stále větší část je i výdělečná. Hodně let jsem pracoval v dost punkových podmínkách, studio v kuchyni, laciná technologie, nelegální software. A najednou jsem stál před rozhodnutím, jestli to takhle dělat dál jako koníček, anebo zainvestovat a pořídit opravdu profesionální nářadí – což ale nutně znamená chtít za svou práci peníze. No a vzhledem k tomu, že se ze studia v posledních měsících moc nevzdaluji, to asi byla správná cesta.
Co chystáš při křtu Zázraků 14. května v Lucerna Music Baru ?
Neplánujeme žádného zahraničního hosta, ten večer bude patřit hlavě Zázrakům a našim přátelům. To znamená, že kapela Solid Vibes se objeví v plné síle obohacená o backvokalistky a dechaře, zahostuje s námi MessenJah a Dr. Kary, pokřtíme desku. Po koncertě nastoupí Selector Boldrik, DJ Scarface a hromada lidí na mikrofonu. Opravdová specialitka se odehraje ještě před naším koncertem – Ravi Šturma acoustic project – což je projekt Petra Šturmy, zpěváka kapely Švihadlo, který bude mít ten večer premiéru. To je pro mě pocta a jsem na to hodně zvědav. A ten večer je také úplněk, což bude velká magie, měsíc vrcholí v době, kdy už budeme všichni na stagi nebo na parketě. S blížícím se úplňkem se na párty vždycky dějí věci, lidé jsou nějak labilnější, a když se ti je podaří překlopit na tu správnou stranu, najednou koukáš, že se tam úplně třepe vzduch.
Proč se album jmenuje Zázraky? Znamená zárak i pro tebe?
Jsem člověk, který miluje život a jako zpěvák o něm v tomhle smyslu vyprávím. Zázrak je už to, že tady můžeme být a mluvit spolu, že můžeme dělat věci, které chceme; každý den se děje spousta malých i velkých zázraků. Dospělí lidé jsou často zahlcení, unavení nebo možná i neochotní to vidět, což způsobuje spoustu zbytečného vnitřního neštěstí. Kdyby víc věřili v zázraky, měli by podle mě snazší život. A tím nemyslím pasivní čekání na zázrak z nebes, ale důvěru v sebe a ve svět, ochotu připustit si, že si zasloužíme být šťastní a máme k tomu nespočet důvodů a příležitostí.
HIT HIT
https://www.hithit.com/cs/project/457/cocoman-nova-deska-zazraky
VIDEOKLIP STOUPAM
VDECNEJ 2014
NATÁČENÍ
http://www.cocoman.cz