Dryman & Denoir se postarali o další Banger Mix a odpověděli na několik otázek
Jméno Dryman se na našem webu v poslední době skloňovalo poměrně často, především pak v souvislosti s jeho nedávno vydaným releasem Eins Zwei Dryman 2. Na dnešek jsme si s Drymanem a jeho kolegou Denoirem připravili malý rozhovor, který je především o jejich Funk’D’Up parties, dočtete se ale také například o pohledu obou interpretů na českou klubovou scénu či o tracku Slow Mode 3. Na konci pak najdete malý bonus v podobě exkluzivního Banger Mixu. Check-it!
1) Pořádáte u nás stále oblíbenější Funk’d Up party, jak vůbec k celému tomuto projektu došlo, a jak vnímáte fanouškovskou základnu tady u nás, co se UK Garage a UK Funky týče?
Dryman: Stalo se, co se stát mělo. Je to klasickej důsledek vize, která v tobě je a čeká na správnou chvíli pro realizaci. Ta chvíle nastala, když jsme se dali dohromady s Denoirem. Využili jsme mezery na pomyslný CZ klubový scéně. Čest výjimkám, jako je Smack, Tuco a nebo Béla En, oni sem přivezli hodně zajímavejch jmen, i když na to často lidi nebyli v tý době vůbec připravený. Na začátky rád vzpomínám, nebylo to vůbec jednoduchý, ale tím víc nám to dalo. Rozhovory s provozákem v Chapeau, to bylo něco jako diplomka z psychologie. Jsem rád, že od prvního Funk´d Up mejdanu jsme měli velikou podporu od fanoušků i DJs a dalo nám to sílu pokračovat. Naše publikum si nemůžu vynachválit a jsem rád, že choděj hlavně kvůli hudbě, unikatní atmosféře a ne kvůli „hajpu“.
Denoir: Někdy v roce 2011/12 jsme se setkali na několika hraních v Crossu a došlo nám, že nás oba baví podobný žánry. A zároveň jsme si hodně sedli i lidsky. Tehdy v ČR chyběl mejdan zaměřenej na UK dance music – kromě d’n’b, dubstepu a grime – a to byla hlavní myšlenka za vznikem Funk’d Up. Nejdřív se to rozjelo čistě jako Facebook stránka, abychom dali dohromady nějakou základnu fans. Pak se nám podařilo dostat se do Chapeau Rouge, kde proběhly první mejdany. Cca rok poté jsme se přesunuli do Crossu Clubu, ideálního sídla pro Funk’d Up. Jeho zázemí a podpora nám pomáhaj vytvořit přesně ten typ party, kterej jsme měli od začátku v hlavách. Osobně si nejvíc cením faktu, že i s (u nás) relativně neznámýma artists bejvá Funk’d Up stejně rozjetý, jako když hrajou ti nejpopulárnější DJs. A o to nám přesně jde. Na prvním místě je vibe, jména a mediální omáčka jsou podřadný.
Je tu pořád mnohem víc fanoušků d’n’b a grime, než “našich” žánrů, ale zároveň sledujeme, jak se třeba řada grime/rap fans přesouvá k tanečnější hudbě. Z toho, co se u nás hraje, je momentálně nejpopulárnější asi “Bass house” – ten sleduje relativně hodně lidí v různejch částech ČR. UK Garage a Funky tady ve svý pravý podobě nikdy neměly moc velkou základnu, a i když tyhle žánry občas vidíš zmíněný na plakátech nebo eventech, tak to většinou znamená, že uslyšíš nějaký moderní bass hybridy, než že by ten večer opravdu měla hrát UKG nebo Funky. Myslím, že v ČR chybí povědomí o odlišnostech jednotlivejch UK scén a to je jedna z věcí, který se snažíme změnit.
2) Už jste v Crossu vystoupili společně s několika předními inteprety taneční UK scény. Jaký to je pocit, dotáhnout sem ikony jako například Marcus Nasty, stát s nimi za mixem a sdílet společně celou show?
Denoir: Pro mě mají tahle setkání hodně osobní přesah, strašně mě baví osobně poznávat naše hosty a snažím se jim vždycky co nejvíc věnovat, i když je to občas na hraně fyzickejch možností. Já naše mejdany vnímám jako celek, mohli bychom přivézt sebevětší ikony, ale bez lidí na parketu a ve špatnym prostoru by to bylo o ničem. Podporu ze strany Crossu a zároveň ze strany všech, který se okolo Funk’d Up motaj, si nemůžem vynachválit a i díky nim vozíme takový legendy. Ale kecal bych, kdybych popíral mý nadšení z možnosti zahrát si b2b set s takovejma ultimátníma DJ-bohama jako Champion, DJ Q nebo Marcus Nasty.
Dryman: Je to čistá energie. Setkávat se s lidma, který jsou pro tebe hvězdy a legendy. Najednou s nima stojíš na jednom pódiu a zjistíš, že to jsou taky jenom lidi, který maj rádi hudbu, akorát bydlej trochu dál. Jde nám všem o stejnou věc. V autě jim pouštíš svoje tracky, často je bereme do studia na sessions a poznáváme se víc. Nikdy nezapomenu, jak mi DJ EZ řekl, že můj set byl absolutní fire a nebo jak Marcus Nasty rewindoval náš track Outta Control. Jednou nám v dodávce bouchnul hasičák, když jsme chtěli vyrazit v plný sestavě ze studia do Crossu a během minuty tam nebylo vidět, to byl velikej zážitek pro všechny. Myslím, že bychom s Danem mohli vyprávět hodně dlouho…
3) Jak vlastně vnímáte fakt, že jste momentálně přední postavy těchto žánrů u nás, a dostáváte je do povědomí stále rostoucího publika?
Dryman: Já to nevnímám vůbec. Děláme jenom to, co nás baví. Už to slovo momentální je zavádějící. Pro mě je například track, kterej jsem vydal dva dny zpět už minulost a soustředím se dál na budoucnost. Baví mě ta síla okamžiku. Jednou, až nebude energie dál tvořit, tak si sednu a začnu o takových věcech přemýšlet a vracet se v čase. Je to asi přirozená součást toho, co děláme.
Denoir: Popravdě to nijak moc nevnímám, což bude možná tím, že žiju v zahraničí . Tahle “scéna”, pokud vůbec připustíme její existenci, je u nás strašně malá, a my se v první řadě soustředíme na to, abychom jí pravidelně udržovali a pokud možno někoho inspirovali. Hodně nám jde o diverzitu a představování novejch jmen a stylů. Třeba takovej UK deep tech house, kterej 23. 4. na Funk’d Up přivezou z Londýna Shenin Amara & AR, je žánr, co se u nás nikde jinde nehraje.
4) Co jste si přichystali na náš nejnovější Banger Mix?
Dryman: U mě to je převážně selekce vlastních tracků, plus oblíbený věci z poslední doby. Grime i rovný věci.
Denoir: Vybral jsem úsek, kterej bych zahrál třeba okolo 4/5 ráno, směrem ke 140 bpm. Je tam bassline, nějaký bass/garage hybridy, grime, ale uslyšíte i pro mě typický vlivy hardcore/jungle. Mix jsem uzpůsobil tomu, že jsem ho nahrával jako Denoir, nikoliv Daniel Noir (což je můj pseudonym pro temnej UK house).
5) Otázka na Drymana. Minulý týden jsi vydal svůj nový mixtape, co nám k němu povíš? Jak dlouho jsi celý projekt plánoval, jak ses dostával k zahraničním interpretům, a kde se naopak míchalo a nahrávalo?
Dryman: Konečně to je venku. Mam ohromnou radost a jsem s tím 100% spokojenej. Pracoval jsem na tom něco přes dva roky. Jakmile máš hodně hostů, tak tě brzo přejde sranda. Ale musím říct, že i když to některejm MCs trvá dlouho, tak nakonec nebyl s nikým problém. Paradoxně máš ve studiu dřív acapelly od lidí z UK, než od nás. S většinou hostů už jsme se znali delší dobu, a některý jsem oslovil prvně vyloženě ohledně mixtapu. Díky patří i Sixtymu, kterej mě propojil s Lady Shocker a je z toho veliká věc. Většina věcí se nahrávala a míchala v našem studiu v Neratovicích (Creative, ArtStar). Se zvukem nejvíc pomohl John Soulcox a jsem rád, že ohledně zvuku se to posunulo oproti poslednímu cd mnohem dál. CD můžeš objednat na Dryman.cz, digitálně si ještě lidi musej chvíli počkat.
6) Asi největší pozornost se upíná směrem k tracku Slow Mode 3, který se od ostatních věcí na desce dost liší, ať už tempem nebo celkovým feelem. Baví tě takhle si občas „odskočit“ do trochu jiných hudebních vod, než na jaké jsme u tebe zvyklí?
Dryman: Je to pro mě jedna ze dvou hlavních věcí z mixtapu. Na Slow Modu je hlavní jeho trippy high dope atmo, za to může Blueberry a Critical… Tím, že to mělo stejný atmo i po tejdnu, měsíci a víc, tak bylo jasný, že to je ono. Rád dělám rozdílný věci. Ráno můžu udělat UK Funky track a večer rap beat. Mám rád hudební rozmanitost a trochu lituju lidi, který dělaj dokola stejný tracky 10 let.
7) Plány do budoucna? A bude nějaký křest?
Denoir: Nejbližší plán je jasnej – 23/4 Cross Club. Já jsem sice vždycky nadšenej, ale tentokrát půjde o velkou specialitu, protože dáme společnej set s dvěma TOP bass/garage/funky MCs z Londýna, Shantie & Dappa. Velká čest a zároveň asi velký množství rewindů. Jak už jsem zmiňoval, přijedou Shenin Amara & AR, který dělaj velký věci v rámci LDN housu. Tenhle zvuk je v londýnským undergroundu posledních pár let č. 1, ale za hranice UK se zatím moc nedostal, takže půjde o výjimečnou možnost si tenhle styl poslechnout u nás v Crossu. Musím zmínit i headlinera spodní místnosti Thorpeyho ze Sheffieldu, to je bass(line) producent, o němž ještě hodně uslyšíme.
Dryman: Křest bude určitě, 29. 4. na Mělníku v TNT klubu, 20. 5. v Travčicích, 27. 5. Brno Fléda a 4. 6. to vypadá na pražskej křest v Crossu. Plánů je hodně, letos už jsem vydal CD Eins Zwei Dryman Mixtape vol. 2, Creatures Remixes EP na Bass Bucket labelu s remixama od Deadbeat UK a Pelikann. Za pár dní vychází deska Sapyens, kde mám track s Pelikannem. Máme za sebou oficiální Funk´d Up mix 01 s MC Shantie a MC Dappa. Dva oficiální remixy pro Low Pitched rec a pro Stili, kterej vyšel na Certified Channelu. Příští měsíc vychází Snitchin EP, který jsme udělali s Tucem a vyjde na rusko-německým labelu Air Wax. Další věci se dokončujou, ale to nebudu ještě prozrazovat. Teď bude hlavní sobota v Crossu a pak jedeme dál, už plánujeme další mejdany. Určitě je na co se těšit.
8) Shout-Outs?
Dryman: Pro všechny kteří se jakýmkoliv způsobem podílejí a podporujou naší práci posílám největší big up, protože Funk´d Up nejsme jen my dva, je to celý team lidí, bez kterejch by to nešlo. Díky mojí ženě Martině za nekončící podporu a trpělivost se mnou.
Denoir: Kompletní Funk’d Up family, you know who you are + a special shout out to sir Perch MC.
Určitě si nenechte ujít první Cross festival 8. – 10. 7., kde nebude chybět ani Funk’d Up crew.
zdroj: bngr.cz - ondřej