BENEFICE PROJEKT BOUŘE
Vystupující: Green Smatrol, Roots n Future DJs a hosté) Chillout (Kakao Jr, Loverman)
Benefice na alternativní divadelné představení, připravované na půdě klubu Cross…
Projekt Bouře pro nedivadelní prostor
Projekt Bouře je magisterskou studijní prací Lídy Holmerové, studentky čtvrtého ročníku scénografie na pražské DAMU. Jedná se o projekt na pomezí divadla a výtvarné instalace, který bude trvat půl roku a bude zakončen divadelním představením na motivy Bouře Williama Shakespeara, které by se mělo během dalších měsíců předvádět.
Shakespearova Bouře patří k nejlepšímu odkazu jednoho z největších dramatiků všech dob. Hru určuje její výrazná poetika – odehrává se na ostrově, který je ovládán kouzelníkem, jeho břehy omývá mořský příliv, objevují se na něm elfové, mluvící vánek a víly. Zároveň je to však i text velmi dramatický, který představuje výzvu pro divadelní režiséry a soubory každou novou generaci. Naším záměrem je, zobrazit tento svět nově a moderně, za použití technologií s citlivým zřetelem na jeho dramatický aspekt. Bouře Williama Shakespeara není mezi současnými mladými lidmi všeobecně známá, málokdo z nich se na ní vypraví do divadla, takže se znalost této hry obvykle omezuje na vzpomínky na povinnou školní četbu. Naším záměrem je ukázat kvality tohoto textu tak, aby byly blízké mladým lidem, způsobem, který pro ně bude zajímavý a přijatelný.
Koncepce Projektu Bouře
Projekt je koncipován jako nízkoprahový, tedy každý by měl mít možnost se ho zúčastnit bez zvláštní předchozí přípravy. Zaměřuje se především na laiky, lidi, kteří by se k divadlu díky relativní uzavřenosti českého divadelního světa dostali jen stěží (především na squattery z nedalekého squatu Milada a návštěvníky hudebního klubu Cross v Holešovicích). Těm chce nabídnout možnost pracovat v kontaktu s profesionály z DAMU, kteří mají zkušenosti s vzděláváním mladých lidí po celém světě. Přímí účastníci projektu se na něm budou podílet formou workshopů. Pod vedením profesorů z DAMU a autorky projektu by měli pracovat během následujících měsíců směrem k vytvoření a postavení scény pro představení. Měli by se tak poprvé v životě setkat se scénografickou praxí. Projekt Bouře se pro ně tak stane příležitostí poprvé v životě navrhnout a vyrobit divadelní kostým, masku, přemýšlet o scénografii nebo vystupovat v roli herce. Na tuto sérii workshopů bude navazovat divadelní představení, s jehož dokončením počítáme na červenec 2008.
Koncepce představení
Samotné představení podle Shakespearovy Bouře je postaveno na dvou základních pilířích. První je jeho interaktivita, druhý je princip „Nadloutky“, poprvé popsaný anglickým dramatikem E.G. Craigem. Diváci budou prostorem řízeně procházet (kostýmovaní herci budou řídit jejich pohyb), a sledovat herecké a dramatické akce odehrávající se v jeho jednotlivých segmentech. Během své cesty prostorem se setkají s postavami ze hry a budou svědky jejich akcí na pomezí performance a happeningu, do nichž budou v některých případech zataženi. V tomto momentu navazujeme na akční umění, happening a performance rozvíjené především v šedesátých letech. Chceme na půdě vytvořit výtvarný prostor – nainstalovat jednotlivá prostředí – kouzelný les plný světelných objektů, obří loutku čarodějnice Sykorax, jíž bude herec během akce pohybovat, stínohru. Domníváme se, že spojením nových technologií, které máme k dispozici, (například projektované obrazové koláže nebo dekonstruovaná hudba) spolu s výtvarnými objekty a textem Williama Shakespeara, který plně respektujeme, vznikne nový pohled na věc, který bude zcela v souladu s tím, co od divadla očekává a potřebuje nová generace.
Prostor a realizace
Pro představení jsme vybrali půdu hudebního klubu Cross v Plynární ulici v Praze. Ta by se měla tímto způsobem proměnit na několik měsíců ve výtvarný ateliér, kde budou vznikat objekty a scéna, a poté ve zvláštní, jedinečný prostor, evokující kouzelný svět Bouře Williama Shakespeara. Chtěli bychom tam postavit z rekvizit a snadno dostupných ekologických materiálů rozličná prostředí, která se ve hře objevují (např. Pobřeží, Kouzelný les, Kouzelníkova laboratoř, Slavnost). Materiály, které budou určovat naši práci bude dřevo, papír, vosk a bílé plátno. Naším záměrem je použít umělecký žánr na pomezí mezi výtvarnou instalací a divadelním představením, který je výsostně scénografický a podle našeho názoru v současné české divadelní scéně chybí.
Autorka projektu (Lída Holmerová) bude svou práci průběžně prezentovat v rámci magisterského studia oboru scénografie na DAMU, kde bude sledována a hodnocena.