Afrikanistika byla vybrána jako téma pro rozsáhlý cyklus přednášek zejména z toho důvodu, že stejnojmenný obor byl na Filosofické Fakultě UK zrušen. A to i přes svou dobrou pověst, kvalitní profesory a neutuchající zájem studentů. Lidé se zájmem o studium afrických dějin, kultury a společnosti jsou v současnosti odkázáni pouze k domácímu samostudiu. Organizátoři vnímají mezeru, která tímto vznikla jako zcela zásadní a proto se rozhodli oslovit bývalé vyučující i absolventy oboru afrikanistika k účasti na tomto netradičním projektu. Přednáškový cyklus Afrikanistika 2009 by měl zajímavou formou úzce propojovat historická, sociologická, etnologická, antropologická a kulturní témata. Spojení přednášek s uměleckými workshopy pak umožní ,,studentům" poznat celou Afriku nejen teoreticky, ale i prakticky a fyzicky.
- 16:00 – 17:15
- PhDr. Petr Skalník, CSc.
- Přednáška na téma antropologie Afriky. Historie – Současnost
„Studovali jsme vás už dost dlouho, teď jste zase na řadě vy“ Jak se dělá terénní výzkum mezi Afričany? Jak je to s africkými badateli? Zkoumají už Evropany? Nebo se ten čas zatím jen blíží.
17:30 – 18:30
- PaedDr. Hana Horáková, Ph. D.
** Subsaharská Afrika je v očích světové veřejnosti běžně pojímána jako místo přetrvávajícího kmenového násilí, etnických problémů a konfliktů. Tyto se týkají výhradně černošského obyvatelstva. Oblast jižní Afriky se však z této představy vymyká: žijí zde totiž Evropané, kteří v této části Afriky postupně vytvořili (kvázi)homogenní komunitu, jež je díky svým charakteristickým vlastnostem nazývána odbornou veřejností „bílý kmen“. Jde o potomky holandských, francouzských a zčásti i německých přistěhovalců, kteří stvořili specifický národ (volk) Búrů-Afrikánců.
- Cílem přednášky bude na základě afrikánské historiografie snaha rekonstruovat povahu afrikánské identity a proces jejich vlastní etnické rekonstrukce. Budou diskutovány hlavní pilíře afrikánské etnicity a identity, budou postiženy všechny významné fáze afrikánského nacionalismu a jejich role v koloniální a apartheidní éře. Zmíníme se rovněž o tzv. afrikánském disentu. V závěru se zaměříme na to, jak se Afrikánci v rámci Nové Jižní Afriky vyrovnávají se ztrátou politické moci a poklesem svého jazykového a kulturního kapitálu.
19:00 – dokument Sirotci z Nkadly ( 80 minut)
- Dokument BBC o dětech z afrických vesnic, které se musejí starat o své rodiče s diagnózou AIDS
- Zhruba 120 kilometrů od jihoafrického města Durban leží uprostřed překrásné krajiny vesnice Nkandla. Její obyvatelé z kmene Zulů žijí v primitivních hliněných chatrčích a o elektřině či tekoucí vodě si mohou jako na mnoha dalších místech v Africe nechat jenom zdát. Stejně jako v podobných afrických vesnicích je i zde místní komunita infikována virem HIV. V působivém dokumentu z produkce BBC se seznámíme s osudy několika dětí, jejichž rodiče jsou nemocní AIDS. Dokud se nestanou tak jako tři čtvrtě milionu podobně postižených jihoafrických dětí sirotky, musejí se o své rodiče starat. „Nejhorší je vždy ráno, kdy se jdu s obavami podívat, zda otec ještě žije,“ říká třináctiletá Mbali, která tráví veškerý svůj čas starostí o domácnost a o sourozence. Jedním z mála světlých momentů v jejich životě je řádová sestra Hedwiga, která jim pomáhá zajistit základní potřeby. Pokud se v Jižní Africe nezačne s epidemií AIDS účinněji bojovat, budou ke konci dekády ze dvou milionů zdejších dětí sirotci.
Dokument byl zapůjčen z archivu jednoho světa
Na dolní stagei možnost odreagování při world music již tradičně v režii Afro-nomad sound systemu: http://www.myspace.com/afronomadsound