- CROSS N ART – AFRIKANISTIKA
- 21.02.2010 – Neděle
- Vstupné: Zdarma
- Vystupující: CROSS N ART GHETTOLLEGE (přednášky Afrikanistika), WORLD MUSIC VEČÍREK (Africký večírek o.s. Wakitaka + Afronomad Sound System)
- Afrikanistika byla vybrána jako téma pro rozsáhlý cyklus přednášek zejména z toho důvodu, že stejnojmenný obor byl na Filosofické Fakultě UK zrušen. A to i přes svou dobrou pověst, kvalitní profesory a neutuchající zájem studentů. Lidé se zájmem o studium afrických dějin, kultury a společnosti jsou v současnosti odkázáni pouze k domácímu samostudiu. Organizátoři vnímají mezeru, která tímto vznikla jako zcela zásadní a proto se rozhodli oslovit bývalé vyučující i absolventy oboru afrikanistika k účasti na tomto netradičním projektu. Přednáškový cyklus Afrikanistika 2010 by měl zajímavou formou úzce propojovat historická, sociologická, etnologická, antropologická a kulturní témata. Spojení přednášek s uměleckými workshopy pak umožní „studentům“ poznat celou Afriku nejen teoreticky, ale i prakticky a fyzicky?.
- 16:00–17:00
- PhDr. Alemayehu Kumsa, Ph.D.: Politické konflikty v současné Africe
Současná Afrika prochází mnoha typy násilných konfliktů, které uvalily těžkou daň na společnost, politiku i ekonomiku kontinentu, přičemž je okrádají o jejich rozvojový potenciál a demokratické možnosti. Příčiny těchto konfliktů jsou velmi složité a jejich řešení obtížné. Dvacáté století v afrických dějinách bylo poznamenáno drancováním ze strany kolonialismu, jeho vysilujícím dědictvím a destruktivním postkoloniálním rozvratem. Od počátku kolonialismu se v různých částech Afriky odehrávaly různé typy válek. V současné Africe lze politické válečné konflikty rozlišit do pěti typů, přičemž jejich rozdělení je v první řadě založeno na jejich politickém cíli a ideologických tendencích: imperiální války, protikoloniální války, války v rámci státu, války mezi státy a mezinárodní války.
- 17:15–18:15
- Dr. Otakar Hulec, CSc.: Historie afrického kontinentu. Stručný přehled o tom, jak se měnil a mění pohled na dějiny Afriky. Nebylo to dáno jen samotným vývojem historického řemesla, ale i technologickými změnami při zkoumání dávné i blízké minulosti jednotlivých afrických zemí. Velký vliv měly i politické a společenské změny, které v Africe nastaly v několika posledních desetiletích.
- Doprovodný program:
- 19:00 (café)
- Petra Drážďanská – v r 2006 pracovala jako dobrovolnice v Ugandě na projektu Adopce na dálku (Charitas Prague). Ve své přednášce se dotkne několika témat jako například života ugandského venkova, krásy místní přirody, projektu Adopce na dálku a podobně.
- Klára Kappala – vystudovala magisterský obor Sociální politika, sociální práce a její diplomová práce o adopcích na dálku je fundovanou expertizou na dané téma. Minulý rok založila občanské sdružení Wakitaka, které pomáhá ugandským dětem a odkud se jen pár dní před akcí vrací s novými poznatky, o kterých si s ní budete moci v rámci přednášky povídat.
- 21:00 (hlavní sál)
- DJ's: Admirál Kolíbal, Ross The Boss, MC's: U-Cee a další (reggae, dancehall, afrobeat)
- Vstupné je dobrovolné a celé jde na podporu občanského sdružení WAKITAKA.