- Již tradičně se koná předposlední neděli v měsíci Afrikanistika…
- Afrikanistika byla vybrána jako téma pro rozsáhlý cyklus přednášek zejména z toho důvodu, že stejnojmenný obor na Filosofické Fakultě UK nedostal akreditaci. A to i přes svou dobrou pověst, kvalitní profesory a neutuchající zájem studentů. Lidé se zájmem o studium afrických dějin, kultury a společnosti jsou v současnosti odkázáni pouze k domácímu samostudiu, a proto se rozhodli oslovit bývalé vyučující i absolventy oboru afrikanistika k účasti na tomto netradičním projektu. Víme, že afrikanistiku na FFUK nemůžeme ani z části nahradit, ale můžeme lidem zprostředkovat alespoň z malé části afrikanistické přednášky.
- 18:00 – 19:00
- Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc.
- Islám v Africe
Islám je v severní Africe většinové náboženství. Pronikl, ale i do dalších částí afrického kontinentu. Kdy se islám do Afriky dostal a jak se zabydlel? S Prof. PhDr. Luboš Kropáčkem, Csc. poodhalíme rozmanitost a pestrost afrických muslimských společností a kultury.
- 19:15 – 20:15
- Dr. Otakar Hulec, CSc.
- Historie Jihoafrické republiky
Vybrané ukázky z dlouhé minulosti dnešní Jihoafrické republiky, které nejvýrazněji ovlivnily její současnou situaci.
- 21:00 koncert Pararingapatam + AFRO-NOMAD SOUNDSYSTEM
Pararingapatam (full-energy rhytmical orchestra) je nejen pekelně pálivá čili paprička, ale hlavně pražské uskupení pěti perkusistů na pomezí mnoha žánrů. Pět bubeníků a originální rytmické skladby nabité energií, které nikoho nenechají ani na chvíli v klidu. V hudbě Pararingapatamu se nezapře inspirace rytmy západní Afriky, latinské Ameriky, Indonézie, ale objevíte i ozvěny jazzu, funku či hiphopu. To vše jemně namícháno a opepřeno strhujícím podiovým výkonem.
Ukázky:- Více o přednášejících:
- Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc.
Přední český islamista a afrikanista. Autor mnoha známých publikací (např. Duchovní cesty islámu, Islámský fundamentalismus), nejen v českém jazyce. Islámské a africké tématice věnuje rozsáhlou činnost v médiích, při veřejných přednáškách a je autorem mnoha příspěvků do encyklopedií. Podílí se na dialogu a na vybudování dobrých vztahů s muslimskou komunitou, a to nejen na lokální úrovni. V současné době působí jako vedoucí katedry religionistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy a zároveň je emeritním profesorem Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
- Dr. Otakar Hulec, CSc.
- (narozen 1935 v Českých Budějovicích) se jako historik-afrikanista zabývá dějinami a kulturou zemí jižní Afriky. V letech 1965–1974 působil v Orientálním ústavu ČSAV, odkud byl však za normalizace z politických důvodů propuštěn a kam se mohl opět vrátit až v roce 1990. Je mj. spoluautorem knih Zbořené zdi. Hlasy z cel, které věznily Nelsona Mandelu a Václava Havla (2003) a Moderní zimbabwské sochařství (2003), autorem knihy Cesta do nebe. Jihoafrické mýty, legendy a vyprávění (2000), překladatelem a editorem antologie jihoafrických povídek Mamlambo – kouzelný had (2003). Dosavadním vyvrcholením jeho historiografické práce jsou Dějiny Jižní Afriky (1997) a Dějiny Zimbabwe, Zambie a Malawi (2008) (s Jaroslavem Olšou jr.).
o Na dolní stagei možnost odreagování při world music již tradičně v režii Afro-nomad sound systemu: http://www.myspace.com/afronomadsound
* Tento projekt je realizován za podpory Magistrátu hl.m. Prahy a m.č.