Institute of Ideas in cooperation with the Cross Club present:
BATTLE OF IDEAS 2012
Who needs classical when we’ve got dubstep, grime and hopping house??
A discussion about music phenomenons
(celá diskuze bude probíhat v Aj/ Discussion in English)
Diskuze: 19.00 - 21.00
Poté tématicky zahrají/Playing afterwards:
Raveboy - Crome - Mustakillah Sound
Diskutujici/Speakers:
Varhan Orchestrovič Bauer
Composer and conductor
Jan Němec
a.k.a RaveBoy, underground philosopher and cultural activist
Karel Veselý
Freelance music journalist
Dolan Cummings
associate fellow, Institute of Ideas; editor, Culture Wars; editor, Debating Humanism; co-founder, Manifesto Club
Tom Hutchinson
clarinettist, Britten Sinfonia; teacher; arts project co-ordinator, Royal Philharmonic Society
Chair:
Alan Miller
co-director, NY Salon; co-founder, London's Truman Brewery
Who needs classical when we’ve got dubstep, grime and hopping house??
Who’s better? Who’s best? Mozart or Madonna? Dvořák or Dizzee Rascal? Beethoven or the Beatles? Prague is home not only to a world-renowned club scene but equally to a fine tradition of classical music, with many more orchestras than its size might suggest. It would appear that both forms of music exist happily side-by-side. Underneath the surface, though, there are clear divides, with the clubbers likely to dub the classicists posh, elitist and old, while many classical aficionados have never heard of dub. If one believes no form of music can be better than any other, then maybe this divide doesn’t matter. Each to his own. But can we truly understand music unless we try to make judgements of quality?
Aesthetic theories have always tended to promote a certain ranking of the arts. For existentialists theatre was the best; for Aristotle the tragic; for Plato music (good music at least) could bring a soul into harmony from discord. It can be argued that if we are to understand what is special about any particular art form, we have to be open to the possibility that one form might be better than another. So might classical music be better than modern music? Or is it the other way round? What would be involved in making such a claim? The superficial health of classical music in cities like Vienna, Berlin and Prague tells us little about whether or not it is a thriving tradition. After all, many of those listening to performances are the elderly or tourists brought in by young musicians dressed as period Mozarts. Do we even really understand what counts as ‘classical’ today? It can be hard to draw a line between Bach, Schoenberg and John Cage. Is postwar classical music the same thing as before? Is it still in the same tradition?
What about contemporary claims that one does not need to read music to be a musician? That it might be just as easy, just as hard, to be a rock star as a concert pianist? Do both require as much work, training and discipline? Does it matter? Is pop just play while classical demands commitment? What would pop, rock and rap be without the vocals? Is pop ephemeral, the classical, well, classic? Does the relatively longer tradition of classical music represent just a quantitative or a qualitative difference? Might it be the case that modern music simply hasn’t been around long enough to build up the same tradition, the same critical appreciation, around it? But that it will over time? Does classical music retain any claim to be simply the best?
***
Kdo je lepší? Mozart nebo Madonna? Dvořák nebo Dizzee Rascal? Beethoven nebo Beatles?
Praha je domovem nejen světoznámé klubové scény, ale také místem s velkou tradicí vážné hudby, kde sídlí více orchestrů, než by mohlo na první pohled zdát. Vypadá to tedy, že obě tyto tváře hudby dobře fungují bok po boku.
Pod povrchem jsou však jasné rozdíly, kdy clubbeři by například mohli příznivce vážné hudby považovat za nóbl, elitářské a "staré", zatímco spousta vyznavačů vážné hudby nikdy neslyšela o dubu. Pokud věříme, že není žánru, který by byl lepší než ty ostatní, potom zřejmě na tomto dělení nezáleží. To je na každém z nás. Ale můžeme opravdu porozumět hudbě, dokud se nepokusíme posoudit její kvalitu?
Teorie estetiky vždy prosazovaly určitou formu umění. Existencialisté považovali divadlo za to nejlepší, pro Aristotela to byla tragédie, pro Platóna zase byla hudba (tedy alespoň ta dobrá) něčím, co dokáže uvést duši do harmonie. Mohli bychom tedy říci, že pokud rozumíme tomu, co je mimořádné na konkrétní formě umění, musíme být otevřeni možnosti, že jeden styl je lepší, než ten druhý. Může tedy vážná hudba být lepší než ta moderní? Nebo je to opačně? A jaké atributy by o tomto rozhodovaly? Vysoká popularita vážné hudby ve městech jako je Vídeň, Berlín nebo Praha nám napovídá, nakolik se tato tradice udržuje. Ale přecejenom mnozí z těch, kteří na tyto koncerty zavítají, jsou turisté, přilákáni muži oblečenými za Mozarty.
Opravdu rozumíme tomu, čemu se v dnešní době říká “vážná hudba”? Mohlo by být těžké vymezovat ji mezi Bachem, Schoenbergem a Johnem Cagem.
Je poválečná vážná hudba stejná jako ta předválečná? Přechovává se stále stejná tradice?
A co novodobá tvrzení, že člověk nemusí umět číst noty, aby mohl být hudebníkem? Že by mohlo být stejně jednoduché a zároveň i stejně těžké být rockovou hvězdou nebo koncertním pianistou? Vyžadují obě činnosti obdobné množství práce, tréninku a disciplíny? A je toto vůbec důležité? Je pop jen hraním si, zatímco vážná hudba vyžaduje oddanost? Čím by byli pop, rock a rap bez vokálů? Je pop pomíjivý a vážná hudba.. vážná? Představuje relativně dlouhá tradice vážné hudby kvantitativní nebo kvalitativní rozdíl? Může také být, že moderní hudba s námi ještě jednoduše není dostatečně dlouho na to, aby měla vybudovanou stejnou tradici a stejné kritické uznání, ale že se tak časem stane?
Může se vážná hudba pyšnit tím, že je zkrátka nejlepší?
INSTITUTE OF IDEAS
Asociace zabývající se analýzou společenských problematik, která každoročně pořádá celosvětový festival brainstormingu a debat na dané téma.
http://www.instituteofideas.com/index.html
BATTLE OF IDEAS
http://www.battleofideas.org.uk/
BATTLE OF IDEAS IN CROSS
http://www.battleofideas.org.uk/index.php/2012/session_detail/6851
MAIN CONCERT STAGE
https://www.crossclub.cz/cs/program/2354-ska-night-with-green-smatroll-skafander-sk/