- Dnes proběhne program projektu CROSS´N ART na dolní stagei – k již 18. výročí Sametové revoluce promítneme dokum.filmy Tenkrát, Vzpomínáme a překvapení na závěr (lahůdku pro všechny, kterým se už zajídá současná všeobecná záliba vracení se k „hitům“ a „umělcům“ z 80.let).
- Horní stage patří koncertům: Vychutnat si můžete The Matadors z Kanady, Johnny Joker & The Twilight Kids z Německa, a na závěr Afro Nomad sound systém
- http://www.thematadors.net/ http://www.johnnyjoker.de/news.php http://www.myspace.com/afronomadsound
- Horní stage otevírá ve 20h, promítání filmů na dolní stagei od 19h, pořadí si zvolíte sami.
- Anotace k filmům:
VZPOMÍNÁME: Jedenáct krátkých dokumentů z cyklu Vzpomínáme přibližujících některé aspekty socialistického každodenního života (Jídlo, Co se nosilo, Volný čas atd.). Filmy zachycují proměny životního stylu v letech 1945 –1989 a přibližují toto období skrze detaily z obyčejného života.Krátké filmy z cyklu Vzpomínáme byly natočeny podle námětu dokumentaristy Pavla Kouteckého v roce 2001.
TENKRÁT: Robert Sedláček / ČR / 1999 / 101 min., Jádrem dokumentu jsou události mezi 17. listopadem a koncem roku 1989 z pohledu hlavních aktérů „sametové revoluce“. Autoři dokumentu, kteří v průběhu práce provedli rešerše více než 250 hodin archivních audiovizuálních materiálů, říkají: „Náš film se nechce zaobírat historickými kuriozitami, jako jsou krátké kalhoty nově zvoleného prezidenta. Klademe si za cíl zaujmout komplexním analytickým pohledem ve stylu velkých dokumentů BBC, ve kterém by se měl snoubit náš subjektivní (dokumentaristický) pohled s objektivními poznatky historiografie a dalších věd, které se tímto tématem zabývají.“ Desetiletý odstup od změny režimu umožňuje hlavním aktérům hovořit otevřeně a věcně, čímž zákonité dochází k narušování vžitých stereotypů. Politická jednání před námi defilují jako dramatické i komické etudy s předpokládanými i nečekanými scénáři. Zpřítomnění principu hry v kontextu politiky na dějinném příkladu, který je jedním z historických východisek naší současnosti, je příležitostí k zamyšlení nad motivacemi a předpoklady politiků a jejich jednání. V tomto smyslu můžeme film „Tenkrát“ vnímat i pod hypotetickým názvem „Dnes“, protože i v naší současnosti jde v souvislosti s politikou o to, že se bez vědomí jednotlivých politických kontextů ocitáme v politickém bezvědomí.
A něco pro vzpomínku a zasmání: http://ekonomika.idnes.cz/ekonomika.asp?… http://www.husakovo.net/