Duben v Crossu bude patřit animaci
Od čtvrtka 4. dubna 2013 bude celý měsíc v holešovickém klubu Cross (poblíž metra Holešovické nádraží) připravena pro návštěvníky unikátní výstava plakátů animovaných filmů. V den vernisáže se zde navíc uskuteční řada zajímavých doprovodných akcí. To vše pod záštitou ANIFILMU, mezinárodního festivalu animovaných filmů, jehož čtvrtý ročník se bude konat ve dnech 3. – 8. května v Třeboni.
Výstavu nazvanou Animovaný film ve studentském plakátu realizuje ANIFILM ve spolupráci s filmovou galanterií TERRYHO PONOŽKY, která je jedním z největších prodejců filmových plakátů u nás. Deset výtvarných autorských plakátů ke kultovním animovaným filmům (např. Potkali se u Kolína, Spiklenci slasti, Sen noci svatojánské, Valčík s Bašírem či Alois Nebel), posloužilo jako výchozí inspirace pro nastupující generaci studentů předních českých grafických škol (VŠUP Praha, VOŠG Jihlava, SUŠ V. Hollara v Praze, VOŠG a SPŠG Praha). Variacemi na díla významných výtvarníků, kteří se plakátové formě věnovali či stále věnují (Zdeněk Ziegler, Eva Švankmajerová, Jiří Trnka, Karel Knechtl, Josef Flejšar, Alexej Jaroš a Robert Novák), vzniklo celkem dalších 182 plakátů. Výstava představuje ty nejzdařilejší z nich.
I letos je stěžejní částí ANIFILMU Mezinárodní soutěž celovečerních i krátkometrážních snímků a Česko-slovenská soutěž snímků studentských. V Crossu budou moci diváci zhlédnout přehlídku loňských krátkých vítězných filmů i filmů vyznamenaných zvláštním uznáním poroty. Z mezinárodní soutěže si v uplynulém roce odnesl první místo koprodukční film režisérů Emmy de Swaef a Marca Jamese Roelse Ach, Willy… Zvláštní uznání poroty v této kategorii pak získaly finský snímek Hemžení (režie Joni Männistö) a slovenský Poslední autobus Martina Snopka a Ivany Laučíkové. Dále bude k vidění vítěz studentské sekce - film Případ (režie Martin Živocký), který získal i řadu mezinárodních ocenění a byl uveden na jednom z nejprestižnějších festivalů animované tvorby Annecy ve Francii. V programu nebudou chybět ani studentské snímky vyznamenané zvláštním uznáním poroty, a to Evoluce sexu ve vesmíru Aleše Koudely a Mechanický dědeček Jakuba Kouřila. Právě tento snímek byl na letošním předání Českých lvů oceněn cenou Magnesia pro nejlepší studentský film a FAMU ho vyslala jako svého kandidáta do boje o studentského Oscara.
Pro dětské návštěvníky připravili organizátoři animační workshopy na téma Počátky animovaného filmu; povede je animátorka a kameramanka animovaných filmů Zuzana Bukovinská. V rámci dílny se budou moci děti mj. seznámit s principem fungování tzv. praxinoskopu. Projekční praxinoskop přihlásil k patentování v roce 1888 Francouz Charles-Émile Reynaud; od roku 1892 jej pak používal ve svém „optickém divadle“ Théâtre Optique v pařížském muzeu voskových figurin. Během tří let uskutečnil přes 4000 projekcí! Vlastnoručně zhotovené filmy (až 50 metrů dlouhé pásy, složené z ručně kreslených a kolorovaných obrázků) vkládal do otočného přístroje; rychlým sledem obrázků vytvářel pro lidské oko iluzi pohybu – a tak se vlastně odehrála první projekce animovaného filmu. Právě výročí 120 let, které v loňském roce od této události uplynulo, chce ANIFILM připomenout. A to včetně přehlídky všech dochovaných Reynaudových filmů!
Akce v Cross klubu věnovaná animaci nabídne pouze zlomek toho, co se pro profesionální tvůrce i fanoušky animovaného filmu chystá pro tento rok přímo v místě konání festivalu ANIFILM, tedy v Třeboni!
Více informací na www.anifilm.cz