- v rámci tohoto večera máte možnost vidět několik zajímavých filmů od mladých českých autorů a autorek, a to v tematicky oddělených blocích:
- EKO Blok: Andrea Culkova: Život mrtvé žábě! 2005, Petr Záruba: Paměť krajiny 2005
- SOC Blok: Jan Foukal: Ahoj Babu 2006, Jan Šípek: Koněv 2006, Jaroslava Bagdasarova: Let čajky proti větru 2005, Jana Počtová: ESHQ 2005, Jan V. Sacher: Čas lásky 2005, Helena Papirniková: Ivan Martin Jirous – 23 záběrů 2002
- ANIMA Blok: Miloš Tomič: Clay pidgeon 2005, Miloš Tomič: Bags 2007
- MU(sic)VI(deo) Blok: Miloš Tomič: Hair 2007, Jan V. Sacher: Crossroads 2006
- Dva z filmů ze SOC bloku jste již mohli vidět v rámci festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, níže podrobnější anotace k nim:
- Let čajky proti větru / Let čajky proti větru/Polet čajky protiv vetra/Jaroslava Panáková / Czech Republic / 2005 / 15 min.
V dílně režiséra Martina Marečka vytvořila studentka katedry dokumentární tvorby FAMU Jaroslava Panáková krátké cvičení o skupině Čukčů, etnické menšině ze severu Ruska, studující v Petrohradě. Skupina mladých lidí je hnána touhou po poznání nového, po navazování kontaktů, vzdělání i cestování, ale zároveň si chce uchovat svou originalitu a svébytnost, tedy udržet si svou vazbu s domovem. Vyjádřením této snahy se stává zejména nácvik tradičního tance, který chce skupina předvést na mezinárodním festivalu. Obraz letící čajky je základní a neustále se objevující metaforou, která se odráží jak ve vizuálním zpracování, tak v myšlenkové rovině filmu. Pro taneční vystoupení je stěžejní báseň o ptákovi, který vzlétá z rokliny, přeletí ji a pak ji nechává za svými zády. Studenti v krojích krouží jako ptáci, zanechávají za sebou pocit lehkosti, jako by ani netančili, ale nechali se unášet větrem. Nejen tanečník je onou čajkou, symbolicky je jí také kterýkoli člověk nalézající se v cizím prostředí. Stává se bojovníkem s větrem, jenž je mu překážkou i posilou zároveň. Stává se silnějším pro návrat do vlasti i přes mnohé překážky, v tomto případě přes komplikace, které mu staví do cesty moderní město. Režisérka nabízí estetizovaný obraz konfrontace dvou civilizací a citlivý vhled do duše prastarého etnika působivým prolínáním civilních rozhovorů se studenty, záběrů letících ptáků a ukázkami tanců zachycených na černobílém materiálu.
- Eshq / Eshq/ Jana Počtová / Czech Republic / 2004 / 53 min.
Jaké jsou podoby lásky v muslimském světě? Jaké mají afghánské ženy představy o ideálním partnerovi a jak se vyrovnávají se stále dodržovaným zvykem, podle kterého je výběr budoucího manžela zcela v kompetenci rodičů? Studentka FAMU Jana Počtová se na vlastní pěst vydala do Afghánistánu, kde se ve velmi osobních rozhovorech s místními ženami snaží proniknout do jejich mentality. „Zamilovanost je jen pro teenagery. U dospělých jde o nepatřičný cit a projev slabosti," myslí si manažerka továrny a matka osmi dětí Fawzia. Stále svobodná učitelka Laila je zase odhodlána se v případě, že na ni manžel bude hrubý, raději zabít, než aby požádala o rozvod. Ten by totiž vrhl špatné světlo na její rodinu a ona sama by se stala terčem pomluv a pohrdání. V bakalářském filmu talentované Jany Počtové nahlédneme do světa, kde se západní pojetí manželského svazku jeví jako cosi těžko pochopitelného a smysl slova láska je zde zcela odlišný.
- Na dolní stagei možnost odreagování při world music již tradičně v režii Afro-nomad sound systemu a jejich hostů: http://www.myspace.com/afronomadsound