MOCENSKÝ VLIV USA A KORPORACÍ NA POLITIKU JIHOAMERICKÝCH STÁTŮ V.
MMF a Světová banka často podmiňují poskytnutí úvěru privatizací základních zdrojů a služeb, jako např. vody a elektřiny. Zvláště privatizace vody se stala v Latinské Americe značně diskutabilní. Požadavky vodovodních společností vzbudily odpor hlavně v Bolívii, kde mnoho vesnických indiánských komunit mělo vlastní zásobování vodou zdarma ze studní a z potoků, a najednou byly nuceny platit za něco, co považovaly za své základní lidské právo.
Film španělské režisérky Icíar Bollaínové 'Tambien la lluvia' (A taky déšť) z r. 2010 v sobě spojuje dvě roviny: filmovou rekonstrukci španělské kolonizace území dnešní Jižní Ameriky a tlak západních korporací na další vyvlastnění domorodého obyvatelstva, který symbolicky i věcně tuto kolonizaci dovršuje. V bolivijské Cochabambě však snahy o privatizaci veřejného narazily v r. 2000 na nečekaně silný odpor. Film v původním španělském znění s českými titulky.
Přednášející Zdeněk Jehlička vystudoval historii na FF MU, přeložil knihu Zadní dvorek Ameriky: USA a Latinská Amerika od Monroeovy doktríny po válku proti teroru (2011) od Grace Livingstoneové.
07. 04. 2015 - Úterý Přednáška / extra - Kavárna: UFOSS - Bolívie – boj o vodu v Cachabambě v r. 2000Vstupné: free Začátek: 19:00 Konec: 22:00 |
UFOSS (UterniForumCrossu)
Film španělské režisérky Icíar Bollaínové 'Tambien la lluvia' (A taky déšť) z r. 2010, v původním španělském znění s českými titulky.