UFOSS
USA V. - Na černé listině - Hollywood na počátku studené války
Trumbo, USA 2015, 124 min.
Antikomunismus, který se v USA zrodil takřka ihned po bolševickém převratu v r. 1917 se stal fenoménem, který dlouhodobě poznamenal americkou společnost, kulturu a zejména politickou scénu. V průběhu 20. století se několikrát změnil v hysterii, vedoucí až k honu „na rudé“. Jde především o období bezprostředně po skončení první světové války a začátek studené války spojený výrazně s působením senátora Joe McCarthyho. Politika zakazující zaměstnávat členy či sympatizanty Komunistické strany Spojených států amerických se mezi lety 1947–1960 výrazně dotkla i amerického filmového průmyslu. K ustavení této politiky „černé listiny“ (blacklist) došlo na přelomu čtyřicátých a padesátých let, a to na základě několika kol vyšetřování před Výborem pro neamerickou činnost Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických. Jedinci, kteří během výslechů odmítli spolupracovat, nebo byli v jejich rámci uvedeni jako „rudí“, se pro Hollywood stali kvůli dobové atmosféře nepohodlnými a studioví bossové s nimi rozvázali pracovní kontrakty. Černou listinu lze sice považovat za úzce zaměřené téma, jejím prostřednictvím je ale možné sledovat řadu obecnějších jevů existujících ve Spojených státech doposud.
Úvodní slovo na téma Spojené státy a Hollywood na počátku studené války pronese historik Daniel Srch, autor publikací Na černé listině – Hollywoodští rudí a hony na čarodějnice v americkém filmovém průmyslu (1947–1960) a Rudá hrozba, antikomunismus v USA 1917-1954.
Celovečerní hraný snímek Trumbo (USA 2015, r. Jay Roach, 124 min.) sleduje osudy předního hollywoodského scénáristy Daltona Trumba, který se v r. 1947 společně s dalšími umělci ocitl ve vězení a na černé listině kvůli svému politickému přesvědčení. Trumbovi sice jeho umění psaného slova a smysl pro humor vynesly dva Oscary, to jej však neochránilo před tím, aby byl hollywoodským establishmentem umlčen, nebo nucen psát pod jinými jmény. Ve filmu se setkáme s představiteli celé škály tehdejšího amerického filmového průmyslu, které mccarthismus rozdělil do protilehlých stran, snímek je zároveň výraznou ukázkou proměny Hollywoodu 50. let.
Film bude promítnut v českém dabingu.
Akce proběhne v úterý 3. dubna od 19:00 v kavárně klubu Cross, Plynární 23, Praha 7 – Holešovice a je součástí pravidelných měsíčních večerů z cyklu Zadní dvorek Ameriky, mocenský vliv USA a korporací na politiku zemí Latinské Ameriky.