UFOSS
Promítání: Černý prapor (1958)
Přítomnost Čechoslováků v cizinecké legii během války v Indočíně je méně známá část novodobé československé historie, kterou tento film zachycuje.
VSTUP ZDARMA
Černý prapor
Drama / Válečný
Československo, 1958, 84 min
Režie: Vladimír Čech
Černý prapor je příběh oddílu cizinecké legie v džungli. Matka čeká na ruzyňském letišti návrat syna Václava Malého, mezi posádkou letadla s příslušníky francouzské cizinecké legie však není. Václav se v džungli seznámil se třemi legionáři Petrem, Tadeuszem a Gerhardtem, kteří chtějí dezertovat, neboť mají dost surového jednání seržanta Storcha, který má na svědomí i vraždu. Při nebezpečném boji v džungli najde Václav raněného poručíka Wolfa, kterému zachrání život. Poté zjišťuje, že se už na konci války setkali v Plzni. Chce s Wolfem skoncovat, a proto s ním jde dobrovolně na průzkum džungle...
https://www.filmnadvd.cz/cerny-prapor
Čechoslováci v cizinecké legii během války v Indočíně
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cechoslov%C3%A1ci_v_cizineck%C3%A9_legii_b%C4%9Bhem_v%C3%A1lky_v_Indo%C4%8D%C3%ADn%C4%9B
... film Černý prapor, tak ten nese rukopis jednoho z čelných představitelů Státní bezpečnosti Kamila Pixy. A málo se ví, že odborným spolupracovníkem filmu byl Ervín Páleš, bývalý příslušník cizinecké legie. Páleš se v severní Africe pokusil neúspěšně třikrát o útěk, jednou dokonce s letadlem. Nakonec zběhl z legie v říjnu roku 1949.
Pak měl zajímavý osud. Nejdříve přešel čínské hranice, tam byl zajat jednotkami generalissima Čankajška. Ty mu daly docela slušně do těla, protože utíkal s označením poručíka cizinecké legie, což ovšem on nebyl. Druhý den na vesnici, kde ho zajali, zaútočily jednotky Mao Ce-tunga, které ho osvobodily. Pak déle než tři měsíce působil jako příslušník rudé jízdy, jak to nazývá. Sám o tom velice nerad mluví a říká, že takové běsnění jako v těch rudých jízdách nezažil. Nakonec byla jeho jednotka v bojích na hranicích rozbita, takže se zbytkem přešel k Vietnamcům, kde sloužil v řadách Viet Minhu. Mimochodem se setkal i s Ho Či Minem.
A pak tedy působil jako odborný poradce filmu Černý prapor. Samozřejmě jsem se ho ptal, nakolik jsou tam ty věci reálné, protože je to samozřejmě v duchu socialistického realismu. On říká, že jedna scéna je skutečně pravdivá, a to jak legionáři na nepřátelském území vystřílejí vesničany.
Poměrně neznámou kapitolou moderních československých dějin je působení Čechů a Slováků v západních armádách po roce 1948.
https://ct24.ceskatelevize.cz/archiv/1288417-vlastenci-a-dobrodruzi
http://www.filmovyprehled.cz/cs/film/396339/cerny-prapor
https://www.csfd.cz/film/1398-cerny-prapor/prehled/